Природно-лікувальні ресурси

Херсонська область характеризується унікальним для степової зони комплексом природних рекреаційних умов і ресурсів. Насамперед, це гідрогеологічні умови і орографічні особливості території (рівнинність, відсутність різких природних бар’єрів), які без обмежень дозволяють здійснювати рекреаційну діяльність, у т.ч. будівництво рекреаційних об’єктів, транспортних шляхів, прокладання туристичних та екскурсійних маршрутів.

Найбільший інтерес для розвитку туризму представляє узбережжя Чорного та Азовського морів, Дніпро та річки які входять до його басейну. Виходячи з того, що в Європі основні зони узбережжя, цікаві для туристів, давно освоєні, Херсонщина з її морським пляжем, протяжність якого сягає більше ніж 200 кілометрів, являє рекреаційний резерв європейського значення. Причому, це незначна частка морського узбережжя області, бо тут ще не враховані зони узбережжя, які не є в класичному розумінні пляжем, а також узбережжя Гнилого моря – Сивашу. За деякими даними, сиваські ропа та грязі можуть змагатися з ресурсами Мертвого моря.

В Херсонській області існують декілька родовищ лікувальних грязей, ропи і вод (озеро Солоне, Прокопівське, Червоне, йодно-бромні води на Арабатській Стрілці), які використовуються як лікувальні засоби санаторіями «Гопри», «Золота нива», «Арабатська стрілка», «Чайка». Сульфідно-мулові лікувальні грязі озера Соляне (м. Гола Пристань) мають такий хімічний склад: сірководень, каротин, гормони, пеніціліноподібні, фолікуліноподібні та інші речовини. Запаси грязі складають 87 тис. м3. Хлоридно-натрієва ропа озера Соляне має такий хімічний склад: хлориди, карбонати, гідрокарбонати, залізо, сірка, калій, бром, йод, магній і т. і. Запаси ропи складають 21 тис. м3 на рік. Запаси грязі і ропи озера Соляне затверджені в ДКЗ України від 12.12.2003 року, протокол №793.

Лікувальні грязі та ропні ванни мають протизапальну, знеболюючу, десенсибілізуючу дії, прискорюють регенеративні процеси, поліпшують кровообіг, обмінні процеси в організмі, мають регулюючий вплив на стан центральної нервової системи, підвищують захисні функції.

Щорічно протягом сезону тільки в санаторії «Гопри» отримують лікування майже 1500 людей – стаціонарно та амбулаторно. При цілорічному функціонуванні цього закладу може бути оздоровлено до 3000 осіб за рік. Запаси лікувальної грязі в Каланчацькому районі, які займають площу 45 га з товщиною пласту 10-16 метрів, майже не розроблялися. Суттєве значення для розвитку курортного комплексу також мають унікальні соляні озера Азово-Чорноморського узбережжя, ропа озер поблизу с. Чонгар (Генічеський район) та с. Геройське (Голопристанський район), мінеральні та термальні води північно-західних районів області.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів від 11.12.1996 № 1499 «Про затвердження переліку водних об’єктів, що відносяться до категорії лікувальних» в Херсонській області це родовища лікувальних грязей оз. Гопри, оз. Салькове, оз. Кругле, оз. Прокоф’євське, оз. Солоне.

Родовища лікувальних грязей (пелоїдів) на території Херсонської області мають вздовж узбережжя та в Олешківському районі досить широке розповсюдження. Це озера Гопри, Прокоф’євське, Кругле та інші. У різній ступені вивчено 8 родовищ пелоїдів, з яких 2 мають медичні (бальнеологічні) висновки та застосовуються у лікувальному процесі. В селі Григорівка Чаплинського району існує підприємство по фасуванні лікувальних грязей (пелоїдів) західної частини оз. Сиваш.

 

На території Херсонської області головними природними лікувальними ресурсами є мінеральні води. Прояви мінеральних вод зустрічаються майже у всіх водоносних горизонтах та комплексах, але широко використовуються води неогенового комплексу. За хімічним складом води поділяються на слабомінералізовані, маломінералізовані, середньомінералізовані, високомінералізовані, розсоли. Найбільш поширена група вод – маломінералізовані. За основними показниками макрокомпонентного складу -сульфатні, сульфатно-хлоридні, хлоридно-сульфатні, хлоридні, магнієві, натрієві. Води, переважно, в своєму складі не мають біологічно активних компонентів та сполук в бальнеологічних нормах. Води можуть використовуватися для питного лікування та промислового фасування як мінеральні природні лікувально-столові.

Територія області має унікальні локації бальнеологічних лікувальних ресурсів. Коса Арабатська Стрілка – ідеальне місце для відпочинку та оздоровлення: теплі води Азовського моря, цілющі затоки озера Сиваш, м’який клімат, насичене іонами брому і йоду повітря, розвинена інфраструктура закладів відпочинку та оздоровлення, унікальні природні ресурси.

На Арабатській стрілці функціонує бальнеологічна лікарня, знаходяться термальні джерела, будується один із найбільш амбітних інвестиційних проектів національного значення – Міжнародний мультифункціональний реабілітаційний комплекс «ІнтерМедікалЕкоСіті» для лікування хронічних захворювань нервової системи, який наразі потребує залучення додаткових інвестицій.

На Арабатській Стрілці наявно близько 190 га земельних ділянок для реалізації проектів з будівництва сучасних об’єктів туристичної інфраструктури, готельних комплексів та баз відпочинку із використанням бальнеологічних ресурсів.

Озеро Сиваш є унікальним і єдиним у своєму роді явищем природи Європи.

Сиваш є величезною затокою Азовського моря. Це мілководне водосховище з багатьма півостровами, мисами, затоками, островами, які перетворюють його в складний лабіринт заток і проток дивовижних обрисів. Завдяки ізольованості, мілководдю, швидкому прогріванню і випаровуванню, морська вода, яка надходить через протоку Тонкий Азовського моря, перетворюється в розсіл, а в результаті інтенсивного випаровування відбувається кристалізація солі.

Сіль, мінеральні грязі, ендемічна рослинність, рідкісні тварини – це лише частина багатств цих унікальних місць. Ізольованість, і відносна нечисленність людей створює умови для наукових і освітніх досліджень цього рідкісного куточка природи.

Так, задля відкриття цих унікальних місць туристам пропонується будівництво СПА-центру та готелю. Біля озера наявні вільні земельні ділянки площею 85 га. Ропа озера Сиваш містить натрій, калій, магній, хлористий магній, бромід магнію, сульфат магнію та інші солі. Загальний запас солі Сиваша складає приблизно 200 мільйонів тонн.

Меню