Офіс інвестицій та розвитку експорту долучився до роботи дводенної міжнародної конференції Смарт Спеціалізація: діалог для трансформації регіону

Протягом 30 листопада – 01 грудня 2020 року представники Офісу інвестицій та розвитку експорту брали участь в дводенній міжнародній конференції Смарт Спеціалізація: діалог для трансформації регіону метою якої було обговорення результатів, перспектив та викликів впровадження Смарт Спеціалізації в Україні та посилення комунікації між зацікавленими сторонами.

Учасниками конференції виступили центральні та обласні органи виконавчої влади, представники Спільного Дослідницького Центру Європейської Комісії, Генерального директорату з питань розвитку регіонів та міст, профільні комітети Верховної Ради, драйвери впровадження Смарт Спеціалізації в регіонах ЄС, обласні ради, місцеве самоврядування, бізнес-спільнота, університети та науково-дослідні установи, експертне середовище.

Протягом першого дня конференції представники Мінекономіки, Міносвіти та Мінрегіону розповіли про стан впровадження Смарт Спеціалізації враховуючи умови пандемії, а також про запровадження необхідних механізмів для її прискорення. Зокрема, планується створення центрального координаційного центру, розвиток методологічної бази з розробки регіональних стратегій, визначення смарт-напрямів, а також надання регіонам інтелектуальної підтримки з розроблення проектів.

У листопаді 2018 року Уряд України схвалив зміни до законодавства, що передбачають стратегічне планування регіонального розвитку із урахуванням європейського підходу смарт спеціалізації. Це рішення дозволяє визначити унікальні переваги кожного регіону та галузі економіки, які мають інноваційний потенціал й зможуть посилити конкурентоспроможність регіону.

В свою чергу, експерти впровадження Смарт Спеціалізації від ЄС поділились досвідом та представили механізм її впровадження в інших європейських країнах, а також детальніше ознайомили присутніх з методологією оцінювання стратегії розвитку для України розробленої на засадах Смарт Спеціалізації.

Також спікери детальніше зупинились на розгляді проекту «Розумна спеціалізація та організаційний розвиток у країнах-учасницях розширення та H2020» Платформи S3. Загальною метою якого є аналіз та підтримка можливостей стратегічного управління в Україні з особливим наголосом на картографуванні та процесі відкриття підприємницької діяльності. Ця діяльність покликана забезпечити основу для застосування «Стратегії інтелектуальної спеціалізації» у розробці інноваційної політики як на національному, так і на регіональному рівні. Проект спрямований на здійснення попереднього аналізу економічного, інноваційного та наукового потенціалу, який наразі запущено у трьох пілотних регіонах України: Харківській, Одеській та Запорізькій областях.

Під час другого дня семінару відбулось обговорення розробки Стратегії Смарт Спеціалізації на період до 2027 року зважаючи на стратегічні та операційні цілі розвитку економіки кожного окремо взятого регіону. Власне бачення представили представники Львівської, Хмельницької, Донецької, Тернопільської та Рівненської областей.

В ході дискусії було наголошено на необхідність залучення до профільних робочих та фокус груп представників бізнесу та наукового середовища з метою створення якісного мепінгу соціально-економічного аналізу.

 

Розроблення стратегії розвитку області, що заснована на засадах Смарт Спеціалізації дозволить чітко виокремити пріоритетні сектори розвитку, які в подальшому будуть включені до обласних та регіональних цільових програм розвитку та мати першочерговість у фінансовій підтримці для їх реалізації.

Власним досвідом співпраці у напрямку Смарт Спеціалізації поділилися експерти з Грузії та Молдови.

Наприклад, впровадження Смарт Спеціалізації в Грузії планується розпочати з одного пілотного регіону з чи не найвищих рівнем розвитку інфраструктури в країні. Проте, через пандемією процес відкладено до її завершення.

Окрему сесію було присвячено висвітленню ролі закладів вищої освіти та науково-дослідних установ Литви, Австрії, Сербії та Португалії у розвитку та впровадженні Смарт Спеціалізації та інструментів зв’язку бізнесу з наукою.

Отримані напрацювання в рамках конференції стануть додатковим кроком до перетворення регіонів України в європейські регіональні кластери світового класу в рамках європейських стратегічних пріоритетів зростання.

Переглянути трансляції можна за посиланнями: https://cutt.ly/AhlZcKY (30.11.2020) та https://cutt.ly/VhlZlFM (01.12.2020).

Меню